طرح درس روزانه
طرح درس روزانه شماره: ---- |
ماده درسی: زبان فارسی ( 1 ) موضوع درس: گروه اسمی (2) |
مقطع تحصیلی: متوسطه پایه تحصیلی:اول دبیرستان |
مدت جلسه: 30 دقیقه تاریخ اجرا:19/12/88 |
تهیه كننده: توحید فروغی |
اهداف كلی |
آشنایی با گروه اسمی ( هسته و وابسته های آن ) | |||
هدف های جزئی |
1- دانش آموزان باید گروه اسمی را بشناسند وآن را ازجمله تشخیص دهند. 2- دانش آموزان باید گروه اسمی و وابسته های آن را به راحتی تشخیص داده وهسته و وابسته را مشخص كنند.
| |||
هدف های رفتاری |
دانش آموزان در پایان و ضمن تدریس: 1- قادر به مشخص كردن گروه اسمی باشند. 2- قادربه تشخیص هسته و وابسته باشند . 3- بتوانند نمودار پیكانی هسته و وابسته را رسم كنند. | |||
روش های تدریس |
روش فعالیت محور(همیاری) - روش توضیحی –پرسش و پاسخ - استفاده از نرم افزار PowerPoint- روش تفكّر استقرایی | |||
رسانه های آموزشی |
معلم - كتاب درسی –ماژیک- وایت برد- كامپیوتر( CD) –پروژكتورو پرده ی اكران | |||
قبل از شروع درس (2 دقیقه) |
سلام و احوالپرسی - حضور و غیاب - دقت در وضع جسمانی و روحی دانش آموزان و بررسی تكالیف | |||
تعیین رفتار ورودی |
1پس از پایان درس انتظارمی رود: 1-دانش آموزان باید بتوانند هسته و وابسته را درانواع گروه های اسمی مشخص كنند 2- دانش آموزان باید بتوانندمثال هایی غیرازكتاب بیان کنندوهسته و وابسته ی پسین آن را تشخیص دهند. 3-دانش آموزان باید بتوانند شیوه ی تشخیص هسته ووابسته را بیان كنند. | |||
ارزشیابی تشخیصی (5 دقیقه) |
با توجه به درس 12 (گروه اسمی 1) سوالاتی به شرح زیر از دانش آموزان می پرسیم : 1-گروه اسمی چیست؟ 2-باتوجه به تعریف گروه اسمی ، هسته ووابسته را چگونه مشخص می كنیم هرگروه آموخته ی خودرا دراین باره بیان كنند. 3-جمله هایی می دهیم تا دانش آموزان گروه های اسمی آن ها رامشخص كنند. مانند: الف-این درختان قدبلند ،سودی ندارند. ب- علی دوكتاب خرید. پ- كدام دانش آموز ازهمه زرنگتراست. |
فعالیتهای آموزشی |
فعالیتهای معلم |
فعالیتهای دانش آموزان | ||
آماده سازی و ایجاد انگیزه (2 دقیقه) |
· شروع کلاس بانام و یاد خدای سبحان · سلام واحوال پرسی · توجه به نکات اخلاقی وارزشهای اسلامی حضور وغیاب دانش آموزان و بررسی علل غیبت · دقت درحالات روحی وروانی دانش آموزا ن وبررسی محیط کلاس گروه بندی دانش آموزان به گروه های نا همگن و طراحی گروه ها به شکل هندسی U ونام گذاری گروه های به گل هایی که بادرس و حالات روحی ارتباط دارد . |
· پاسخ دانش آموزان و سلام متقابل آن ها · توجه نمودن دانش آموزان · پاسخ دانش آموزان · گفتن مشکلات احتمالی از سوی دانش آموزان همکاری فعالانه دانش آموزان | ||
ارائه درس و ارزشیابی تكوینی (15 دقیقه) |
ارایه ی درس جدید: افرادكلاس رابه گروه های 5 نفره تقسیم می كنیم ودرس را توضیح می دهیم : ( باید بامهارت خاص شاگردان را دربحث سهیم گردانیم ) الف: تقسیم كاروآمادگی فردی ب) تبادل نظرگروه باگروه های دیگر توضیح درس: ابتدا موضوع درس را به درس قبل ارتباط می دهیم وبحث گروه اسمی را كه دردرس دوازدهم خوانده بودیم با مثال هایی مانند: این كتاب جغرافی – كدام كتاب ؟ - دودختر زیبا و... بیان می كنیم سپس گروه اسمی وانواع وابسته های آن را به ترتیب مانند آن چه درزیر می آید توضیح داده می شود.
|
پاسخ های آنان را به دقت گوش داده و به اصلاح پاسخ ها و برداشت های نا صواب می پردازیم | ||
جمع بندی و نتیجه گیری (3 دقیقه ) |
از مباحث یاد شده این نتیجه را می توان بر شمرد : 1-گروه اسمی از هسته و وابسته هایی تشكیل شده است. 2-برای تشخیص گروه اسمی می توان همه ی صفت ها ومضاف الیه ها را حذف كرد واسمی كه باقی می ماند رابه عنوان هسته درنظر گرفت. 3- اگر دریك گروه اسمی كلمه ای به كلمه ی دیگری به وسیله ی نقش نمای اضافه ، اضافه شده باشد اولین كلمه ی اضافه شده را به عنوان هسته درنظرمی گیریم مانند: پنج شهر مهم وابسته ی پیشین اسم (هسته) وابسته ی پسین چون شهربه مهم اضافه شده است . ودرگروه اسمی كه كلمه ای به كلمه ی دیگری اضافه نشده باشد درآن صورت آخرین كلمه ی گروه اسمی ، هسته خواهد بود. . این كتاب . وابسته ی پیشین اسم (هسته) 4-وابسته های پیشین انواع گوناگونی دارد كه باید به همه ی آن ها توجه كرد وبه خاطرسپرد. |
------------- | ||
ارزشیابی پایانی (2 دقیقه ) |
1-گروه اسمی چیست؟ 2-هسته ی گروه اسمی چگونه شناخته می شود؟ 3-وابسته های پیشین كدام ها هستند؟ 4-فرق گروه اسمی باجمله درچیست؟ |
با دقت در پاسخ های دانش آموزان نقاط ضعف وقوت آن ها را درمی یابیم | ||
فعالیتهای تكمیلی (1 دقیقه ) |
از دانش آموزان می خواهیم ضمن بررسی درس ،تمرین های درس را نوشته واگر مطلبی راخوب نفهمیده باشند.برای جلسه ی آینده یاد داشت كرده ودوباره بپرسند. |
----------- ------------- |